«Ақмола облысы білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі Жалтыр ауылының № 3  жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа № 3 села Жалтыр отдела образования по Астраханскому району управления образования Акмолинской области»

Әлеуметтік желілер

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Қазақстан тарихы, 9 сынып ҚМЖ "Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы". Мұғалімі Искакова Г.Б.

Бөлім

9.4 Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында

Педагогтің аты-жөні

Искакова Гулдана Бекбулатовна

Күні

 

Сынып:9а

Қатысушылар саны              қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы

 

Зерттеу сұрағы

Қазақстан қалайша депортацияланған халықтардың өлкесіне айналды.?

Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаттары

9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау

Қазақстан территориясындағы демографиялық, әлеуметтік, экономикалық, саяси  өзгерістерді талдайды.

Сабақтың мақсаты

  • Ұлы Отан соғыс жылдарындағы КСРО- дан депортацияланаған халықтардың ұлттық ерекшеліктерін анықтайды.
  • Тарихи кезендердің ерекшеліктерін анықтайды және салыстырады.
  • Демографиялық өзгерісердің себептері мен салдарын анықтайды.

Бағалау критерийі

Депортацияланған халықтардың шоғырланған аймақтарын Қазақстанның кескін картасына түсіреді. ( 3 аймақтан кем емес). Шартты белгілерді көрсетеді

«Біліктілігіңді көрсет»  тапсырмасын орындау барысында Депортацияға  қандай факторлар әсер еткенің анықтайды. (3 фактордан кем емес)

 Бейнефильмді көріп болғаннан кейін INSERT әдісі бойынша кестені толтырады.

 Ауыл шаруашылығын майдан қажеттілігін өтеуге бейімдеуге байланысты мемлекет жүргізген екі іс-шараны түсіндіре алады

 

 

Құндылықтарды дарыту

Құндылықтар:

-Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысынан кейінгі кезеңдегі халықтың жақсы өмірге ұмтылуы, болашаққа зор үмітпен қарауы

- Ұлы Отан соғысынан кейінгі  қазақ халқының депортацияланған, эвакуацияланған  халыққа көрсеткен қамқорлығы

-Ұлы Отан соғысынан кейінгі ауыр кезеңдегі халықтың төзімділігі

 

Пәнаралық байланыстар

Дүниежүзі тарихы, география, экономика.

Бастапқы білім

Соғыс жылдарындағы Қазақстанның мәдени жетістіктері туралы біледі.

 

 

       

Сабақтың кезеңі/уақыты

 

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

 

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, оқушыларды түгелдеу)

Атмосфералық ахуал қалыптастыру

Қызығушылықты ояту сатысы

 

(М) Кеңес халқының тылдағы  ерліктері туралы слайдтар мен суреттерді көру  арқылы тақырыпқа шығу.

 

 

Бастапқы стимул тудыратын материал.

Оқушылар келмей тұрып сыныптың қабырғаларына, тақтаға тақырыпқа қатысты суреттер,өлеңдер,естеліктер,  қағазға жазылып жапсырылады.

(Б)    Суретті көргеннен кейін, оқушыларға қойылатын сұрақтар:

1.Бұл суреттен не көрдің? 

2.Қандай қорытынды жасауға болады?

3.Қандай сұрақтарың бар?

4. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты қандай?

 

 

 

 

 

Оқушылар сыныптағы суреттерді кқру және сұрақтарға жауап беру арқылы сабақ тақырыбы мен мақсаттарын айқындайды

 

 

 

 

 

 

 

Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.

С. Сабырұлы. Қазақстан тарихы. – Алматы: Жеті жарғы, 2012.

Сабақтың ортасы 

20 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы   

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейне фильм аты керек

(Т) Тапсырма арқылы саралау

 Бейне-фильмді көргеннен кейін, топтарға берілетін тапсырмалар.

1-топ. «Оқиға қалай әсер етті?» тапсырмасын орында

1. Не естеріңде қалды?

2. Не таң қалдырды?

3. Не ерекше болды?

 

2-топ.  INSERT әдісі бойынша кестені толтыру

 

V

білемін

 

        ---

Мен үшін түсініксіз

 

+

Мен үшін жаңа ақпарат

 

?

Мені таң қалдырады

 

 

 

 

 

 

3-топ. «Біліктілігіңді көрсет»  тапсырмасын орында.

1. Соғыстың қарсаңында және соғыс кезінде Қазақстанға қандай ұлттар күштеп көшірілді?

2. Олардың күштеп көшірілуінің себептері қандай?

3. Жоғарыда аталған ұлттар қай жерден келгені және Қазақстанның қай жеріне орналасқаны туралы не білесіз?

 

(Б) Картамен жұмыс.

Соғыс жылдарында Қазақстан территориясына көшірілген ауыр өнеркәсіптер туралы мәлімет бар мәтінді таратып, оқушыларға эвакуацияланған ауыр өнеркәсіптердің шоғырланған аймақтарын Қазақстанның кескін картасына түсірту. (Мұғалім тапсырмаға қатысты материал бар таратпаларды оқушыларға таратады)

 

(Т)  Зерттеу және талдау.

Топтарға «Ойланудын алты қалпағы» тапсырмасын орындату.

( Топтарға тапсырмаларына қатысты мәтін тарату)

 

1-топ. «Ақ қалпақ» Фактілер келтіріп, объективті ақпарат беру

2-топ. «Қызыл қалпақ» Эмоцияларды  сезіп, болжамдар беру

3-топ. «Қара қалпақ » Сыни аналитикалық талдау жасап, негативті пікір беру

4-топ. « Сары қалпақ »  Шуақты оптимизм, позитивті пікір беру 

5-топ. « Жасыл қалпақ » Идеялар беру, шығамашылық көрсету

6-топ. « Көк  қалпақ » Үдеріске шолу жасау, шешім шығару

 

Үйге тапсырма:

Тақырыпты мазмұндап, Қазақстанға қоныс аударған халықтардың тарихы туралы қосымша деректер жинақтаңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(М) Соғыстың алғашқы кезеңі және КСРО халықтарының   депортациялануы туралы деректі материалдарға  сүйенген  бейнеролик көрсету арқылы оқушы ойын өрбіту және топтарға тапсырма беріледі

 

1 топ «Оқиға қалай әсер етті?» сұрағы төңірегінде талқылау жүргізеді

 

 

2 топ ИНСЕРТ әдісі арқылы кесте толтырады

3 топ «Біліктілігіңді көрсет» әдісі арқылы тапсырманы орындайды

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар қажетті мәліметтерді дәптерлеріне түсіріп отырады

 (Б) Бейнематериалды талдау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ. «Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі арқылы топтық кері байланыс ұйымдастыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Нысана»әдісі –Нені білдім?

-Нені үйрендім?

-Нені толық түсінбедім?

-Немен жұмысты жалғастыру қажет?

 

 

 

 

 

 

ҚБ. «3+2+1» активатор әдісі арқылы бір-біріне кері байланыс береді.

3-білгенім

2-түсінгенім

1-қолданамын

 

 

 

 

 

 

Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012.

Депортация туралы

 

 

Қозыбаев М. Тарих зердесі (Замана  асуы). 1 кітап. –Алматы: Ғылым, 1998

Б.Ғ.АяғанМ.Ж.Шаймерденова Қазақстанның қазіргі заманғы тарихы.-Алматы, 2005

 

 

Потёмкина М. Н. Эвакуация и национальные отношения в советском тылу в годы Великой Отечественной войны // Отечественная история. — 2002. — № 3.

 

Балақаев Т.Б., Алдажұманов Қ. Қазақстан еңбекшілері майдан қызметінде (1941-45 жж.). – Алматы: Қазақстан

 

Ғ.Мұстафин.

«Шығанақ»

 

   Бертольд Брех

 “Тары өсіруші

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңартылған күні: 01.03.2021 17:39
Құрылған күні: 01.03.2021 17:39

Текст