«Ақмола облысы білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі Жалтыр ауылының № 3  жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа № 3 села Жалтыр отдела образования по Астраханскому району управления образования Акмолинской области»

Әлеуметтік желілер

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Физика пәні 7 сынып, ҚМЖ тақырыбы: "Қысым.Қатты денелердің қысымы. Мұғалімі Абдижалилов Е.К.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Қысым

Мектеп:Жалтыр №4

Күні: 21.01.2020

Мұғалімнің аты -жөні: Абдижалилов Е

Сыныбы:7 «А»

Қатысқаны:  8

Қатыспағаны: 0

Сабақтыңтақырыбы:

Қысым.Қатты денелердің қысымы

Осы сабақта қол  жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.2 – қысым ұғымын түсіну.Қысымды арттыру немесе кемітудің өмірде қолданылуын мысалдар арқылы түсіну.

 

Сабақтыңмақсаты

Қысым  ұғымды меңгеріп, есептер шығарғанда қолдана білуді үйрету. Қысымның негізгі ұғымдарын қалыптастыру.

Бағалау критерийі

  1. Қысымның анықтамасын біледі
  2. Шаманы белгіленуін біледі
  3. Шаманың формуласын түрлендіреді
  4. Өлшем бірліктерді түрлендіре алады

Тілдікмақсаттар

•       Тілдік мақсат:

•       Қысым ұғымының анықтамасын тұжырымдайды.

«Қысым»  терминдерін  орыс және ағылшын тілінде аталуын біледі.

•       Пәнге қатысты лексика мен терминология:

«Қысым» терминдерін меңгереді.Қысым күшке тура пропорционал

беттік ауданына кері пропорциональ екенін біледі.

•       Диологтар мен жазу үшін қолданылытын тіркестер:

Қатты заттардағы қысым...................

Массасы 1кг денені  9.8Н күшпен.........тартады 

Құндылықтарға баулу

 Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы  білімін арттыру.

Қысым ұғымын өз бетімен оқып үйреніп және оны есептер шығаруда пайдалана отырып, топпен  еңбек етуді бойына сіңіру.

 

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта,суреттер,ресурстар,постер стикерлер

Пəнаралықбайланыс

математика, технология, әдебиет,дене шынықтыру

Алдыңғыбілім

Қатты денелердің сұйықтардың және газдардың молекулалық құрылымы туралы біледі.

Заттың неден тұратынын біледі

Заттардың ұсақ бөлшектері молекуламен атом туралы біледі.

Заттардың молекулалық құрылымы негізінде қатты денелердің,сұйықтар мен газдардың құрылымын сипаттап үйренеді

Сабақбарысы

 

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

 

10мин

  1. Ұйымдастыру.Оқушыларды түгендеу
  2. Психологиялық дайындық

«Менің минутым» жаттығуы

  1. Үй тапсырма.  «Жылдам сұрақ»әдісі

1.Заттар неден тұрады?

2.Қатты денелер қандай қасиетке ие?

3.Сұйық және газдардың қасиеттері?

4.Заттың өте ұсақ бөлшектен тұратынын болжаған ғалым?

5.Заттың құрылым теориясына үлесін қосқан орыс ғалымы?

6.Сұйықтар мен газдардың қасиеттерінің айырмашылығы неде?

7.Қатты денелер сұйықтардан қандай қасиеттерімен ерекшелінеді?

Дескриптор:

1.Заттың неден тұратынын біледі.

2.Заттардың ұсақ бөлшектері молекуламен атом туралы біледі

3.Заттың агрегаттық күйлерін біледі.

4.Топқа бөлу.

Заттың агрегаттық күйлерімен бөліну:

Ітоп Қатты 

ІІ топ Сұйық

Осы екі күйге байланысты сөздер беріледі. Мысалы: су, сүт, кірпіш, ағаш, т.т.

«Сөздер банкасы»оқушылар өздері білетін физикалық шамаларды атап банкіден алып отырады.Ең сонында қысым сөзі қалады,жаңа тақырып ашылады.

 (Бейнеролик көрсету)

 

Қарапайым сұрақтардың мысалы

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Слайд

 

Сабақтың ортасы

28мин

ІІ. Жаңа сабақ:

Қысым.Қатты денелердің қысымы.

1-тапсырма:Мәтінмен жұмыс

 

 Мыс:

  Суретте нені  байқадыңдар?

 

 

 

Суға түсіп кеткен адамды құтқарудағы құтқарушылардың қайсысының әрекеті дұрыс?

Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін  сипаттайтын шаманы қысым деп аталады.

Қысым бетке перпендикулар бағытта әрекет ететеін күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталады:

 

 

 F=PS      

 

ХБЖ-да қысым паскальмен өлшенеді:

 гПа=100 Па=102 Па

кПа=1000 Па=103 Па

МПа=100000 Па=106 Па

Оқушылар постер қорғайды:

І топ. Қысым дегеніміз не?Суреттің сырын аш.

ІІ топ.Қысымның формуласы.Қысым неге тәуелді? Мысал келтіру.

Екі топқа да бірдей сұрақ .Қоғамдағы рөлі қандай?

            Суреттің сырын ашу

ХБЖ-да қысым неменөлшенеді?

Суреттің сырын аш:

Дескриптор:

1.Өмірмен байланыстыра біледі2.Қысым формуласын таба алады.

3.Постер қорғауды біледі4.Өз ойларын толық жеткізе алады.

5.Суреттің  мағынасын аша алды.

Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі   

  Сергіту сәті : Мақал- мәтелдердің 

   физикалық мағынасын ашу:

І.От жанды жылытады, жылы сөз тәнді жылытады.( Қатты дененің жануы,энергия)

ІІ.Отқа салсаң темірде балқиды.

(заттың агрегаттық күйі, дененің қатты күйі)

ІІІ.Бір құмалақ, бір қарын майды шірітеді.

                                            (Диффузия)

1V.Жел тұрмаса,шөптің басы қозғалмайды

      (Қозғалыс,тербеліс)

Дескриптор:

1.Мақалдың мағынасын аша алады

2.Оларға сипаттама бере алады

2-тапсырма : Зымыран  есептер

1.Массасы 6000 кг жер тегістегіш   

    машина тіреуінің ауданы 2000см2.

   Оның топыракка түсетін қысымы  

   қандай?

2.Егер табаның ауданы 1,5 м2көлемі 6м3

  болса мәрмәр тас топыраққа қандай  

  қысым түсіреді.

3.Массасы  400кг  дененің  ауданы  

20м2.Ол дененің қысымын тап.

Дескриптор:

1.Есептің берілгенін жаза алады.

2.Есептің формуласын таба алады.

3.Есепті толық қорытып шығара алады.

Кері байланыс «Қол шапалақтау» әдісі

3- тапсырма.Физикалық диктант          

Қысымның  формуласы.......................

Қысым күшке тура пропорционал беттің ауданына.................. пропоционал

Күш түсіретін бет ауданын кішірейткен сайын  қысым .................. болады

Дескриптор:

1.Қысымның формуласын біледі.

2.Қысымның неге тәуелді екенін біледі..

Кері байланыс Смайлик арқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

7мин

4- тапсырма Сәйкестендіру әдісі

Гук заңы                          F=mgАуырлық күші               F==kx

Үйкеліс күші                 F=μmgДененің салмағы            P=mg

Қысымның формуласы  P=F/S

Дескриптор:

1.Формулаларды тез таба біледі.

2.Оларға сипаттама бере алады.

Ресурстар,

үлестірме

 

 

Әңгімелесетін  әріптестер (жұппен жұмыс)

Өткен сабаққа сілтеме жасауды көздейтін бастапқы немесе бүкіл сыныпқа арналған тапсырма ретінде оқушылар әріптестерімен:

жаңа оқылған 3 факті туралы;

оларға жеңіл болып көрінгендер туралы

оларға қиын болып көрінгендер туралы

алдағы уақытта оқығысы келген нәрселер туралы ақпарат алмасады.

 

 

Кері байланыс

"Жақсылық тамшысы""Бүгінгі сабақтан алған тамшыдай біліміміз, болашақта білім теңізіне айналсын" - деп қорытындыладым

Бүгінгі алған білімдері бойынша оқушылардың түсінігін ортаға салады.

Бағалау

      Оқушының өзін – өзі бағалау бетшесі

Оқушының аты-жөні

Үй тапсыр.

1-тапс

2-тапс

3-тапс

4-тапс

1.

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

Қысым  формуласына есептер құрастыру.

Паскаль заңы тақырыбын оқып келу.

Жаңартылған күні: 07.02.2020 10:19
Құрылған күні: 07.02.2020 10:19

Текст